Ostatky 2014

        Letos jsme již po třetí oslavili tradiční slavnost, nazývanou ostatky nebo-li masopust. Tentokrát nám ostatky připadly na datum 1. března 2014.

        Toto období masopustu začíná už dnem Tří králů a končí masopustním úterým. Následuje půst, který trvá 40 dní od Popeleční středy až do Velikonoc. Masopust je časem hodování, jí se hodně masa a smažené pochutiny. Původně je tato slavnost pohanským rituálem, kterým se uctíval Saturn a to na jarní slunovrat.

        Na letošních ostatcích nechyběl tradiční průvod masek, do kterého se přidala řada místních obyvatel, převážně dětí. Byl bohatý i na různé dobroty, které jsme napekli a nasmažili. Samozřejmě na zahřátí nemohla chybět tradiční pálenka, i když letos nám počasí přichystalo nezvykle krásný, teplý a prosluněný den. Podávala se tedy slivovice, meruňkovice či dokonce červovice.

        Stejně jako každý rok průvod vyrazil po poledni z hřiště u mateřské školky a postupně brázdil ulicemi celých Kníniček. Již tradičně průvod doprovázely a atmosféru dotvářely housle a harmonika.

        Nechyběl ani oblíbený dětský karneval, kterého se zúčastnilo přes 50 dětí. Ty se nenechaly odradit ani přesto, že předchozí den pořádala karneval místní školka. Děti si zde mohly zatančit na hudbu a účastnit se šesti soutěží, jako bylo nošení vody na lžičce, skládání obrázkových puzzlů, střelba na terč nebo knoflíčkovaná. Jako zpestření se děti mohly povozit na koni, který korzoval před kapličkou. Na konci karnevalu proběhlo odměnění dětí, za splnění úkolů v podobě sladkých balíčků a také vyhlášení soutěže za nejlepší masku.

        Večer následovala zábava pro starší ročníky, která začala v 19.30, a zahájil ji nástup všech masek. K tanci a poslechu hrála dechová kapela Zlaťanka z Kobylnic a tak bylo na parketě neustále plno. V průběhu večera se losovalo o ceny a byla vyhlášena nejlepší maska v podobě Fiony ze známého animovaného filmu Shrek. S pokročilou hodinou došlo na dlouho očekávané večerní vystoupení v režii mužské části naší chasy pod názvem „pánvičky“. Video naleznete ve fotogalerii. Jakmile se nachýlila půlnoc, přišlo vyvrcholení Ostatků v podobě pochovávání basy. Text naleznete níže. Zábava pokračovala až do pozdních ranních hodin.

 

        Všem, kteří nás podpořili ať už finančně, či pomocí při přípravách, zdobení a následném úklidu, i těm, kteří se zúčastnili, moc děkujeme. Poděkování také patří ÚMČ Kníničky za spolupráci. Těšíme se na Vás v příštím roce.

 

Kníničská chasa

 

Pochovávání basy

Pochovávání basy

17.03.2014 13:36
Vážení pozůstalí, střízliví i vožralí, umřela nám naša basa, co zpívala s ňó cela chasa. Naša basa, skoro nová, Za svobodna Vrzalová. Fidlal na ňu jenom Vacha, Nedával si vůbec bacha. Vo hodech až do rána, Pokoj nedal, propána! Na krčku ju mačká Na spodlu ju sméká Basa chudák nevěděla Co ju ještě...